Bratislavské NAJ: Poznáte legendárnu cukrovinku, ktorá sa v meste vyrábala?
Viete, ktorá továreň v Bratislave je najvoňavejšia? Na Račianskej ceste ju postavil Nemec Franz Stollwerck. Maškrtné jazyky rozmaznáva už 120 rokov.
Bývalá továreň Stollwerck (neskôr Figaro, Jacobs Suchard, teraz firma Kraft) vyrábala desiatky druhov čokolád a cukroviniek. Najznámejšie jednoznačne boli mliečne karamelové cukríky, známe ako „štolverky“. Továreň ešte aj dnes nájdete na Račianskej ulici. Stačí, ak sa necháte viesť vôňou čokolády.
Slávne „štolverky“
Továreň na čokoládu a cukrovinky bola založená v roku 1896 ako filiálka nemeckej značky STOLLWERCK (Gebruder Stollwerck) z Kolína nad Rýnom. Vyrábala predovšetkým typické mliečne karamelky “štolverky”.
Niektoré objekty pôvodnej továrne – veľká trojposchodová budova továrne, výrobná hala s priľahlou tehlovou prístavbou a malý poschodový domček, sa zachovali do dnešných čias.
„Štolverky“ sa predávali v predajných automatoch, ktoré boli vďaka zmluve s rakúsko-uhorskými železnicami na každej vlakovej stanici.
Stollwerck bola najväčšou továrňou svojho druhu v Uhorsku – vyrábala najrôznejšie druhy sladkostí – od čokoládových výrobkov až po kakao a cukrovinky. Zamestnávala 58 úradníkov a asi 400 až 900 robotníkov. Prácu si tu našli prevažne ženy.
Na začiatku minulého storočia sa pracovalo najmä manuálne. Priemerný denný výkon pracovníčky v baliarni bol približne 25 kg zabalených mliečnych karameliek.
Sladké plynutie času
V období 1. republiky mali úspech bonboniéry s rýdzo slovenskými názvami ako „Kriváň“ alebo „Detvan“. U zákazníkov však najviac bodovala bonboniéra nazvaná „Tú mám rád“.
Druhá svetová vojna zmenila na čas zameranie závodu a čokoládové cukrovinky už neboli na prvom mieste. V neľahkých časoch sa tam vyrábali ovocné džemy, marmelády a umelý med. V tej dobe moderná konzerváreň spracovávala 500 vagónov ovocia ročne.
V roku 1963 sa FIGARO stáva súčasťou veľkých Československých čokoládovní. Tie zlúčili všetky československé cukrovinkárske továrne. V sedemdesiatych rokoch šedú dobu socializmu spestrili aspoň obaly čokolád. Deti v tých časoch ich zbierali a vymieňali si medzi sebou. Obľúbené boli motívy hradov, rozprávky, kreslené postavičky či autá.
Pred Nežnou revolúciou ročná produkcia závodu bola viac ako 18-tisíc ton výrobkov. Akciovú spoločnosť Figaro založili v roku 1992. Firma Jacobs Suchard v nej získala 67 percent akcií. Ten sa o rok neskôr spojil s Kraft General Foods Europe.