FOTO: Ako vyzerala historická Bratislava bez výškových budov v roku 1959?
Mnohí Bratislavčania sa hnevajú na developerov, ktorí stavajú a stavajú, kým nezastavajú posledný centimeter štvorcový. Spomínate si ešte, ako vyzeralo mesto pred ich príchodom?
Tvár každého mesta sa mení striedaním ročných období či režimov. Panorama Bratislava dnes vyzerá celkom inak ako tomu bolo v roku 1959. Dominantné kopce vystriedali výškové budovy, historické štvrte zase moderné sídliská.
Bratislavský hrad v roku 1959
Bratislavský hrad je výraznou siluetárnou dominantou hlavného mesta. Počas svojho života však zmenil svoju tvár niekoľkokrát, či už kvôli spoločenským a politickým zmenám alebo veľkému požiaru, ktorý vypukol v roku 1811, zničil neodmysliteľnú súčasť panorámy mesta, Bratislavský hrad.
V roku 1959 však už bola rozsiahla rekonštrukcia po stáročia zanedbávanej zrúcaniny, ktorá začala v roku 1953, v plnom prúde. Prvá etapa obnovy zo stavu ruiny trvala až do roku 1968.
Prípravami na zmenu prechádzalo aj podhradie, kde mali ošarpané domy nahradiť nová modernejšia štvrť na nábreží Dunaja s výškovými obytnými domami.
Čítajte aj: OBRAZOM: Spomínate si ešte, ako vyzerala Obchodná ulica v roku 1986?
Top 10 roku 1959
Na Tobruckého ulici už dva roky funguje nový podnik zahraničného obchodu TUZEX, v ktorom možno nakupovať tovar v malom na odberné poukazy Štátnej banky československej a Živnostenskej banky za niektoré cudzozemské platidlá.
Bratislavčania sa už rok tešia 4-tisíc miestam na sedenie a zastrešeniu ľadovej plochy kvôli konaniu majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní.
Československý zväz mládeže zorganizoval v duchu nového spoločenského poriadku a pokrokového vedeckého svetonázoru prvú svadbu pre svojich členov 18. mája 1959. Po skončení sobášneho obradu v sobášnej sieni Starej radnice odchádzal manželský pár do Reduty na svadobnú hostinu.
V letných mesiacoch sa na ta trati Bratislava – Žilina objavil prvý bufetový vozeň československej výroby v skúšobnej prevádzke. Vybavený je výčapným pultom aj servisom na prípravu teplých jedál.
V Bratislave sa stavajú nové obytné výškové budovy prúdovou metódou, stavby z liateho betónu. Megalomanský projekt socializmu prináša nové domy aj nové ulice.
Hlavné mesto má jeden z najmodernejších Domov nábytku v republike. Dom nábytku poskytuje bezplatnú, odbornú poradenskú službu. Nábytok je zväčša vývojového typu.
Čítajte aj: FOTO + VIDEO: Bratislavký Sad Janka Kráľa obsadil vojenský tábor zo 17. storočia
Koncom 50. rokov rastie na predhorí Malých Karpát Slavín, pamätník vďaky padlým sovietskym hrdinom. Stavba mala byť dostatočne výrazná, aby mohla konkurovať hradu a situovaná tak, aby bola dobre viditeľná pri diaľkových pohľadoch z hlavných príjazdových ciest do mesta, aj z jeho významných lokalít.
Svetlo sveta uzrelo prvé vydanie Slovníka slovenského jazyka. Ambíciou slovníka bolo zachytiť celonárodnú slovenskú frazeológiu aj dobovú odbornú terminológiu.
V roku 1959 sa hovorí o rozširovaní rekreačnej oblasti Senecké jazerá. Plánuje sa kasíno, letisko pre vrtuľníky, letný amfiteáter, zábavný park aj veľké rekreačné a športové stredisko.
Čítajte aj: Televízna veža Kamzík sa týči nad Bratislavou už 41 rokov