Neobyčajný príbeh: Storočný platan prežil, aj keď ho vyrúbali
O záchranu storočného platanu z nábrežia, kde sa staval River park, sa postarali aktivistky Elena Pätoprstá a Katarína Šimončičová.
Nášmu portálu Bratislava 24.sk vyrozprávali neobyčajný príbeh svojho úsilia a osudu stromu.
Platan rástol priamo oproti hrobke Chatáma Sofera. Napriek tomu, že verejnosť bojovala za jeho zachovanie, v marci 2005 ho kvôli výstavbe domov vypílili.
„Spolu s ním padlo aj 240 ďalších stromov,“ začína s rozprávaním Elena Pätoprstá. Dodáva, že ju prekvapilo, keď zázračne koreň platanu vyhnal nové výhonky a takmer rok sa jeho listy zelenali na stavenisku.
"Pár dní pred jeho úplnou likvidáciou stavbári výhonky z pňa stromu zrezali,bolo mi z toho smutno,“ doplnila Pätoprstá.
Aktivistky sa v máji 2006 dozvedeli, že koreň platanu má byť definitívne vyhodený zo staveniska. „Rozhodli sme sa koreň zachrániť, stále v ňom bol život stromu,“ povedala.
Nápad zachrániť spílený strom
K stromu totiž dorazili filmári a nakrúcali, ako žeriavnik vytiahol relatívne nepoškodený koreň zo zeme. Žeriavnik filmárom vzápätí navrhol, že pomôže pri jeho presadení. Filmári oslovili Elenu Pätoprstú a Katarínu Šimončičovú, či by ho dokázali niekam odniesť a presadiť. Presnejšie povedané, išlo o relatívne nepoškodený koreňový bal, ktorý vážil desať ton.
Obidve začali spolu s filmármi horúčkovito organizovať, aby ho presunuli do Petržalky na Tyršovo námestie pár metrov od miesta, kde extrémisti zavraždili študenta Daniela Tupého.
„Zaskočilo nás ale vytýčenie podzemných sietí, potrebné pre vybogrovanie jamy pre platanový koreň,“ opisuje Pätoprstá. „Vybavenie povolenia by trvalo niekoľko dní a koreňu vybratému z hliny hrozilo, že dovtedy vyschne.“
Ponuka zasadiť strom vo Veľkom Bieli
Vtedy sa ponúkol Martin Mikulaj zo záhradníckeho centra Plantago vo Veľkom Bieli, že by sa koreň dal presadiť na pozemok centra.“Navrhol nám, že by sa tam o koreň profesionálne starali.“
Bolo rozhodnuté, dopĺňa Pätoprstá. Presádzanie sa teda posunulo o vyše 30 kilometrov ďalej.
„Urýchlene sme zorganizovali a aj financovali žeriav a ťažké mechanizmy na prevoz 10-tonového koreňového balu z Bratislavy do Veľkého Bielu.“
Napriek technickým komplikáciám s krehkým a obrovským nákladom sa podarilo ochranárom, žeriavnikom a profesionálnym záhradníkom platan presadiť.
Pomerne malá šanca
„Šanca na uchytenie nezvyčajnej priesady nebola veľká. Odborníci odhadovali že šanca platanu na prežitie je približne tridsaťpercentná.“
Strom ale prežil. Aj spílenie aj putovanie. Hoci previezť desaťtonový živý koreňový bal z nábrežia Dunaja do Veľkého Bielu vyzeral spočiatku ako bláznivý nápad, ďalší vývoj ukázal, že to bolo to najrozumnejšie, čo mohli urobiť.
Platanový lesík
Platan dnes vyzerá ako platanový lesík. Aktivistky, ktoré nafotili príbeh platanu, nám poskytli svoje fotky. Záhradníkom sa podarilo odčleniť z lesíka dva samostatné stromčeky, ktoré napriek úctyhodnému veku vyzerajú akoby mali 8 rokov. Iniciátorky záchrany Katka Šimončičová a Elena Pätoprstá venovali jeden odčlenený platan dlhoročnej bojovníčke za záchranu parku Belopotockého Soni Párnickej. Tá sa rozhodla zasadiť ho na čestné miesto v centrálnej časti parčíka. 108 ročý platan bude mať čestné miesto v centrálnej časti parčíka.
Pozvanie k platanu
„Teším sa a dúfam že sa platanu na novom mieste bude dariť a že všetci čo pomohli strom zachrániť sa pri ňom na jar budúceho roka stretneme v zrekonštruovanom parku," na záver povedala Pätoprstá a dodala: "O takomto konci som nedúfala ani v najlepších snoch. Zachránený platan v zachránenom parčíku.“