Potulná galéria cez víkend zavŕši svoju osvetu proti extrémizmu
Potulná galéria nomadSPACE cestuje po slovenských obciach a mestách, aby umením upozorňovala na nebezpečenstvo xenofóbie, rasizmu a extrémizmu.
Potulná galéria nomadSPACE, ktorú podporil Bratislavský samosprávny kraj, cestovala od 10. júla 2017 po slovenských obciach a mestách, aby umením upozorňovala na nebezpečenstvo xenofóbie, rasizmu a extrémizmu.
Každý deň bola na inom mieste a tento víkend ju môžete poslednýkrát vidieť aj v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Potulná galéria
“Extrémizmu v akejkoľvek podobe je pre demokratickú spoločnosť nebezpečný. Bratislavská župa si uvedomuje riziká s jeho nárastom, a preto podporuje aktivity a projekty zamerané na proti šíreniu extrémizmu najmä medzi mladými aj prostredníctvom protiextrémistického projektu Pamätajme!, ktorý schválili župní poslanci. Treba spomenúť aj inscenáciu Natálka, ktorú videli nielen žiaci našich škôl, ale aj verejnosť. Je dôležité, aby mali ľudia oči otvorené a aby dokázali vedieť odhaliť pokusy o oslabenie slobody. Práve aj touto výstavou sa kultúrne hodnoty sprístupňujú aj ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám, ktorí nemôžu cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácii je výrazne limitovaná“ vyjadril sa Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Potulná galéria nomadSPACE od svojho začiatku navštívila dvanásť miest. V nedeľu 23. júla 2017 si ju budeme môcť pozrieť v Bratislave, ktorá je jej úplne poslednou zastávkou a o 18:00 hod. sa uskutoční jej finisáž v Karlovej Vsi v reštaurácii Kontajner Riviéra.
Čo je pravda
Organizátori výstavou a teda výtvarným umením oboznamujú ľudí s tým, ako rozlíšiť rozdiely medzi hoaxom, hejtom, konšpiračnou teóriou či dezinformáciou. Všetko v priestore malého nákladného auta a jeho okolí, kde sú sústredené diela súčasných vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii, rasizmu a extrémizmu. Pripravená je inštalácia Lukáša Houdeka a interaktívne hry Danky Krajčovej, ktoré priblížia problémy utečencov.
Ďalej napríklad rakúska autorka Anna Witt sa vo svojej performance a participatívnej fotoakcii bude pýtať ľudí, čo bola pre nich najdôležitejšia otázka keď mali 16 rokov a Kundy Crew uskutočnia svoje povestné workshopy. Organizátori nezabudli ani na detské tvorivé dielne, workshopy a prednášky či debaty s cieľom sprístupniť prezentovanú problematiku čo najširšiemu publiku, aby vedeli nájsť odpovede na otázku, čo je správne, čo nebezpečné, čo je dobré a čo zlé.