FOTO: Predaj nulovej eurobankovky na Bratislavskom hrade vyvolal veľký záujem
Ľudia stoja pri Bratislavskom hrade už od víkendu, aby si mohli kúpiť nulovú eurobankovku s motívom dominanty hlavného mesta.
Mimoriadny záujem vyvolal v pondelok na Bratislavskom hrade predaj nulovej eurobankovky s motívom dominanty hlavného mesta. Na obľúbený zberateľský predmet a turistický suvenír čakali záujemcovia pred bránami hradu už cez víkend.
Veľký záujem
„Ľudia tu stoja už celý víkend, mnohí sa striedali a vymieňali. Sám som trošku zaskočený, ako berú takúto aktivitu vážne,“ povedal Peter Barta, riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) – Historického múzea.
Unikátna bankovka s motívom Bratislavského hradu vyšla v náklade 10-tisíc kusov. „Do predaja dávame 9-tisíc kusov, časť si nechávame pre našich partnerov ako darčeky, prvých pár kusov dávame do múzea ako budúce zbierkové predmety, takže ak sa nejakí záujemcovia o tieto čísla budú snažiť, tak sa k nim nedostanú, pre nás majú tiež výnimočnú hodnotu,“ dodal k predaju eurobankovky s nulovou nominálnou hodnotou, ktorý sa koná v múzejnom obchode SNM – Historického múzea, v priestoroch pod Čestným nádvorím Bratislavského hradu.
Do obchodu je možné sa dostať z jeho oboch strán, od Viedenskej brány i od Mikulášskej brány a z parkoviska cez nádvorie. Bankovka sa predáva za tri eurá. Obchod bude otvorený do 18:00 hod.
Eurobankovky
Koncept eurobankoviek vznikol vo Francúzsku a jej tvorcom je Richard Faille, ktorý v roku 1996 začal spoluprácu s francúzskou mincovňou Monnaie de Paris. Oficiálny názov eurobankovky s nulovou hodnotou je Euro Souvenir a momentálne sa predáva nielen v eurozóne, ale i v Amerike, Rusku a Číne.
Každá bankovka má svoje vlastné číslo, je vytlačená na bavlnenom papieri a obsahuje množstvo ochranných prvkov. Aj preto je taká zaujímavá pre zberateľov, ktorí majú záujem predovšetkým o nižšie čísla.
Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.