Protipovodňová ochrana má prvé výročie
Chrániť životy, zdravie a majetok ľudí boli hlavnými dôvodmi vybudovania protipovodňovej ochrany Bratislavy. Ochrániť má hlavné mesto Slovenska a jej obyvateľov aj v prípade tisícročnej vody. Práve v týchto dňoch uplynul rok od jej vybudovania.
Práve v týchto dňoch uplynul rok od jej vybudovania. Pri stavbe protipovodňovej bariéry hlavného mesta stála aj rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia – Slovenský vodohospodársky podnik. ** „Za posledných 500 rokov sa na Dunaji vyskytlo 100 ničivých povodní, štatisticky sa teda vyskytne 1 povodeň za každých 5 rokov,“** povedal minister József Nagy a dodal: **„Investície do protipovodňových opatrení sú nevyhnutné na ochranu životov a majetku ľudí. Aj v tom je opodstatnenosť existencie rezortu životného prostredia, ktoré má protipovodňové opatrenia vo svojej gescii.“ **
Minister sa domnieva, že samotné technické riešenia protipovodňovej ochrany môže zabezpečovať ktorýkoľvek rezort, spojenie s rezortom životného prostredia je však podľa neho prirodzené: „Protipovodňové práce sú z väčšej časti odstraňovaním dôsledkov nášho správania sa ku klíme, k vodným tokom, k vode samotnej. Ak sa náš postoj k zdanlivo malým problémom hospodárenia s vodou zmení, budeme potrebovať možno menej prostriedkov a nástrojov na odstraňovanie následkov. Tu je náš priestor, tu je naša agenda, tu je miesto rezortu,“ dodal minister.
Práce v rámci protipovodňových opatrení hlavného mesta SR Bratislavy realizovali vodohospodári postupne počas roku 2011. Skolaudované boli jej jednotlivé časti; úsek Prístavný most – Most Apollo, ľavostranná hrádza odpadového kanála Gabčíkovo – Sap, ale aj úsek Vydrice a Čierneho potoka, teda územie v mestskej časti Karlova Ves vrátane úseku v Devínskej Novej Vsi.
Projekt Bratislava – protipovodňová ochrana bol spolufinancovaný z prostriedkov Kohézneho fondu (85 % financoval Kohézny fond, 10 % štátny rozpočet a 5 % predstavovali zdroje SVP). Celková náklady dosiahli sumu vyše 31 mil. eur.
Zdroj: MŽP SR, Beatrice Hudáková