Spomienky spred novembra ´89: Z mramorových podstavcov pozeral Stalin aj Gottwald
Keď socha politika, tak obrovská. Týmto heslom sa zrejme riadili komunisti, keď "skrášľovali" bratislavské námestia.
Niektoré bratislavské námestia menili svoju podobu najmä so striedaním vlád a zriadení. Socializmus sa najviac podpísal na terajšom Námestí SNP, ktoré sa pred rokom 1962 volalo Stalinove.
Premeny v čase
Námestie SNP bolo na konci 19. storočia trhoviskom. Vďaka tomu, že na území mesta žili maďarsky aj nemecky hovoriaci obyvatelia, volali ho nielen Trhové námestie, ale aj Marktplatz a Vasártér.
Po prvej svetovej vojne priestor premenovali na Námestie Republiky. Keď zúrila druhá svetová vojna, námestie nieslo názov Hlinkove.
Mohutná socha Stalina na námestí dominovala od roku 1945. Stála približne na tom istom mieste, kde je dnes pamätník SNP. Budúci pionieri tam skladali svoj sľub. Námestím sa každoročne niesli heslá: „Budovať a brániť socialistickú vlasť buď pripravený!“, na čo hrdí pionieri jednohlasne odpovedali: „Vždy pripravení!“
Štrnganie kľúčov
Miesto až do revolúcie ´89 komunisti využívali aj pri slávnostnom začiatku školského roka či veľkolepých oslavách prvého mája. Pri Manderláku stála vysoká tribúna, popred ktorou defiloval sprievod nadšených detí a hrdých budovateľov socializmu z radov robotníkov, roľníkov a ostatných pracujúcich.
Po smrti komunistického sovietskeho diktátora v roku 1962 sochu Stalina vystriedal Pamätník SNP a s ním sa zmenil aj názov námestia. Pomenovanie Námestie SNP nesie dodnes.
Do novodobej histórie tento priestor v centre Bratislavy vstúpil najmä demonštráciami v čase Nežnej revolúcie v roku 1989. Pamätníkom „nežných“ dní určite dodnes znie v ušiach štrnganie kľúčov a nadšené hlasy tisícok ľudí volajúcich po slobode.