Vôbec sa s tým nepárali! Kapustu musela v sude šliapať aj ministerka
Čo je naše, to by sme si mali zachovať. Tak ako pestovanie kapusty, ktoré je legendárne vďaka Záhorákom. Tí svojmu „zlatu“ každoročne venujú festival
Na festivale Dni zelá v Stupave sa prezentujú mnohí pestovatelia tejto pochúťky. Je ich však čoraz menej. Tradičné krajové odrody nahrádzajú tie neslovenské, avšak s väčšími výnosmi.
„Jedinečnosť záhoráckej kapusty stojí za to zachovať. Jediný, kto to dokáže sú zákazníci. Nenechajme sa pripraviť o to, čo pestovali už naši dedovia a pradedovia a pýtajme sa predajcov na to, čo kupujeme,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Sama si vyhrnula nohavice a vyskúšala si šliapanie kapusty v sude, čo je tradičný spôsob jej spracovania.
Mohlo by vás zaujímať: Leču stačili len tri ingrediencie, aby sa stalo legendou + RECEPT
Bohatá na vitamíny
Kyslá kapusta obsahuje množstvo vitamínu C, betakarotén, vitamíny K a E, B9, vápnik, vlákninu, antioxidanty. „Čerstvá, kvalitná a lokálna potravina je proste nenahraditeľná,“ zdôraznila ministerka.
Južná oblasť Záhoria je charakteristická ľahšími hlinitými a hlinito–piesčitými pôdami s piesočnými nánosmi a je chránená svahmi Malých Karpát. Nízka nadmorská výška, dostatok spodnej vody a špecifická suchá a teplá klíma vyhovujú pestovaniu kapusty a zabezpečujú jej osobitú chuť.
Chránená Európskou úniou
Stupavské zelé, kyslá kapusta, je unikátna špecialita, ktorá patrí medzi držiteľov chráneného označenia pôvodu v EÚ. Na jej výrobu sa používajú neskoré odrody bielej hlávkovej kapusty dopestované len vo vymedzenom území a jedlá soľ.
Historicky sa kapusta v tejto oblasti pestuje a spracováva kvasením už po stáročia. Bola pritom cenenou komoditou aj v cisárskej Viedni, kam sa vo veľkom vyvážala. Keď sa v roku 1892 zaviedla do Stupavy železnica, kapusta zo Slovenska sa dostala až do Nemecka.
Prečítajte si aj: Bobule nabité vitamínmi. Liečia, pomáhajú chudnúť, sú mimoriadne chutné