Samospráva

Vrakuňa spustila petíciu za riešenie kolapsu dopravy v mestskej časti. Čo žiada mestská časť?

Bratislavská Vrakuňa v spolupráci s občianskym združením Vrakuňa 2572 spustila petíciu za systémové riešenia dopravného kolapsu v mestskej časti. S ministerstvom dopravy v nej spoločne žiadajú čo najrýchlejšie pripraviť a spustiť výstavbu vnútromestského obchvatu Vrakune.

Ilustračný obrázok k článku Vrakuňa spustila petíciu za riešenie kolapsu dopravy v mestskej časti. Čo žiada mestská časť?
Zdroj: TASR

Okrem toho tiež urýchliť prípravu a realizáciu nových železničných terminálov či vybudovať záchytné parkoviská na okraji hlavného mesta.

„V poslednom čase je Vrakuňa ako nárazová mestská časť prvá na rane pri príchode do hlavného mesta z mimobratislav­ských obcí a posledná pri odchode z Bratislavy do týchto obcí. Denne nám cez Hradskú ulicu prejde 22-tisíc áut,“ priblížil starosta Vrakune Martin Kuruc.

Neúnosná situácia

Podľa jeho slov tunajší kruhový objazd spomaľuje dopravu v mestskej časti a začínajú vznikať zápchy, ktoré siahajú až do Ružinova. Začínajú sa upchávať i okolité ulice ako napríklad Priehradná či Podpriehradná u­lica.

„Situácia je v poslednej dobe veľmi neúnosná,“ podotkol starosta. Samospráva upozorňuje, že cesta z centra hlavného mesta do Vrakune trvá v poobedňajšej špičke aj hodinu a výrazným spôsobom mešká mestská hromadná aj regionálna doprava. Rovnako podľa nej chýbajú záchytné parkoviská s dobrým napojením na verejnú hromadnú dopravu.

Starosta Kuruc preto s ďalšími členmi petičného výboru žiadajú ministerstvo dopravy o čo najrýchlejšiu prípravu a následnú výstavbu preložky cesty II/572, súčasnej Hradskej ulice, v úseku Pharos – Ráztočná ulica vo Vrakuni tak, aby vytvorila vnútromestský obchvat s napojením na plánovaný diaľničný obchvat D4.

Navrhované riešenia

Taktiež žiadajú urýchlenú prípravu a výstavbu terminálov integrovanej osobnej prepravy (TIOP) Vrakuňa a Ružinov, a to spolu s vybudovaním záchytných parkovísk pri železničnej stanici Podunajské Biskupice. Taktiež aj v blízkosti plánovaného železničného terminálu Ružinov.

Člen petičného výboru vrakunský poslanec Michal Hrapko tvrdí, že touto petíciou reagujú aj na potreby južných obcí ležiacich pri Bratislave.

„Veríme, že keď začneme hlasnejšie kričať, tak si to zodpovední ľudia uvedomia a tú preložku po niekoľkých rokoch aj zrealizujú,“ povedal Hrapko.

. Podľa Kuruca by sa výstavbou preložky dosiahlo odklonenie okolo 15-tisíc áut denne. Vrakuňa navrhuje aj predĺžiť električkovú trať v Ružinove z Astronomickej ulice až po nový železničný terminál a vybudovanie cyklotrasy z Vrakune do Ružinova.

Petičný výbor chce vyzbierať pod túto petíciu minimálne 10-tisíc podpisov a následne ju odoslať rezortu dopravy. Predpokladá, že sa mu to podarí začiatkom budúceho roka.

V máji starostovia Vrakune, Podunajských Biskupíc, Miloslavova, Rovinky a Dunajskej Lužnej taktiež spustili petíciu za urýchlené začatie výstavby úsekov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, ktoré sa stanú súčasťou bratislavského obchvatu.

Prečítajte si tiež: Fiasko parkovacej politiky v Petržalke, firma EEI odstúpila od zmluvy!

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM