Adriana Banásová Rôzne

Výstavu húb v Slovenskom národnom múzeu pre nedostatok hríbov takmer neotvorili. Museli pomôcť hubári zo severu Slovenska

Tohoročnú celoslovenskú výstavu húb, ktorú v piatok (25. 9.) podvečer otvorili v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave, zachránili hubári z hornej Nitry, Trenčína, Považskej Bystrice a niektorých ďalších oblastí zo severných častí Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Výstavu húb v Slovenskom národnom múzeu pre nedostatok hríbov takmer neotvorili. Museli pomôcť hubári zo severu Slovenska
Zdroj: TASR

Spoločne s múzeom ju, tak ako každý rok, pripravili členovia Slovenskej mykologickej spoločnosti (SMS) pri Slovenskej akadémii vied.

„Je to takmer zázrak, že sa podarilo na výstavu zhromaždiť pomerne veľa druhov húb. Pretože hlavná organizátorka výstavy mykologička SNM Ivona Kautmanová na našom výbore ešte pred dvoma dňami pochybovala, či výstava vôbec bude možná. V okolí Bratislavy a na západnom Slovensku sú totiž hory takmer bez húb. Spôsobilo to počasie. Pomohli však hubári z oblastí, kde predsa len v priebehu leta a aj v posledných dňoch popršalo,“ konštatoval predseda SMS Ladislav Hagara.

Potvrdila to aj Kautmanová. Uviedla, že bolo skutočne zložité pripraviť tradičnú hubársku výstavu.

„Obetaví hubári však priniesli predsa len nejaké huby aj z okolia. Často iba niekoľko plodníc. Z hornonitrianskej obce Malinová, kde huby rastú pomerne dobre, však dopravili až päť plných veľkých škatúľ. Mohli sme z nich vybrať najkrajšie exempláre hríbov dubových, smrekových, ale aj kuriatok, masliakov, suchohríbov i plávok. Napokon sa nám podarilo vystaviť neuveriteľných asi 180 druhov húb,“ zhodnotila výstavu Kautmanová.

Početní návštevníci si mohli na výstave pozrieť okrem iného aj veľké plodnice jedlých húb rastúcich na dreve sírovca obyčajného, vejárovca veľkého a trsovnice lupeňovitej. Mohli si tiež dobre popozerať vystavené, smrteľne jedovaté muchotrávky zelené v rôznom štádiu vývoja a tak si zapamätať ich všetky znaky, podľa ktorých ich možno bezpečne poznať.

„Medzi exponátmi sa našli aj vzácnejšie, zriedkavejšie druhy, ako je muchotrávka šišková, hríb kaukazský a hríb plavý,“ dodala mykologička.

Výstava bola súčasťou Európskej noci výskumníkov, ktorú SNM každoročne organizuje.

Výstava húb v Slovenskom národnom múzeu
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM