Žiaci v Bratislavskom kraji sa budú môcť vyskúšať, ako sa žilo v praveku
Hoci pravek predstavuje najdlhšie obdobie v dejinách ľudstva, v učebných osnovách sa dostal na okraj záujmu.
Žiaci 12 základných a stredných škôl v Bratislavskom kraji si budú môcť v apríli a máji vyskúšať, ako sa žilo ľuďom v praveku. Prostredníctvom projektu Občianskeho združenia (OZ) Startech – Staré technológie sa môžu v tzv. Paleodielňach naučiť postupy, ktorými sa ľudia v praveku starali o získanie potravy či vyrobenie základných nástrojov, vyskúšajú si však aj najstaršie techniky zakladania ohňa či prvé písmo v dejinách.
Zážitkové učenie
„Paleodielne vytvárajú spôsob zážitkového učenia, ktorým sa žiaci oboznámia s niektorými najstaršími technológiami z paleolitu, neolitu a začiatku staroveku,“ informoval Branislav Kočan z OZ Startech – Staré technológie, ktoré sa zameriava práve na najstaršie technológie a umenie paleolitu a neolitu.
Motiváciou projektu, ktorý podporil Fond na podporu umenia (FPU) je podľa Kočana odstrániť medzery vo vyučovaní praveku a zároveň aj odstrániť rôzne predsudky či zažité nesprávne informácie o našich najstarších predkoch. Poukázal pritom na to, že hoci pravek predstavuje najdlhšie obdobie v dejinách ľudstva, v učebných osnovách sa dostal na okraj záujmu.
„Na stredných školách sa dokonca nemusí vyučovať vôbec, dokonca ani staroorientálne civilizácie, okrajovo sa učí v rámci Dejín umenia,“ upozornil Kočan.
Združenie preto pripravuje aj jednu tvorivú dielňu pre študentov Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave – budúcich učiteľov dejepisu v rámci didaktiky tohto predmetu.
Ilustračné foto
Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.